VEKA İnşaat Taahhüt Madencilik Makine Gıda Tarım Hayvancılık Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi 1993 yılında kurulmuş, genel müteahhitlik taahhüt işlerine özel ve kamu sektöründe başlamıştır.
VEKA Milli Eğitim Bakanlığı resmi taahhüt işlerinde çalışmıştır. Örneğin; 2003 yılında 40,000 m2 okul binası, spor salonu, çok amaçlı atölye yurt binası, yemekhane binalarını Türkiye’nin altı ayrı şehir ve bölgesinde, sekiz ay içinde tamamlamıştır.
VEKA İnşaat 2004 yılında ilk yurt dışı taahhüdünü Irak Süleymaniye Uluslararası Hava alanı İnşaatının Terminal Binası ve diğer binalarını yapım kontratını imzalamıştır. Bu inşaatlar Irak’ın yetersiz koşullarına rağmen VEKA tarafından on ay içinde tamamlanmıştır.
Bunun yanı sıra, firmamız yine Irak’ta toplam 110,000 m2 kapalı alana sahip 574 konut, iki adet garaj binasına ait kaba inşaat işleri, yaklaşım yolları, kaldırımlar, alt yapı ve betonarme çevre duvarı işlerinin yapım sözleşmesini imzalamıştır.
Firmamız daha pek çok sosyal, ticari ve endüstriyel tesislerin ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türkiye’deki temsilciliklerine ait yeniden yapılandırma işlerini gururla tamamlamıştır.
Ayrıca, VEKA İnşaat Süleymaniye Uluslararası Hava alanı ilave Terminal Binası, VIP ve tesisat merkezi binaları tasarımı gibi önemli projelerin tecrübesine sahiptir.
Yol, boru hatları, depolar, su arıtma tesisleri, kanalizasyon, yağmur suyu, ishale hattı şebekeleri, yatay yönlendirilebilir sondaj, temel güçlendirme ve kazık işleri gibi alt yapı işlerine ağırlık vererek uzmanlık alanımızı genişletmekteyiz.
2009 yılında ağır kış koşulları ve uzun geçen yağışlı döneme rağmen Siirt Spor Kompleksi firmamız tarafından beş ay içinde tamamlanmıştır.
2009 yılından itibaren VEKA madencilik sektöründe ve sektöre bağlı inşaat işlerinde de faaliyet göstermeye başlamıştır. 2010 ve 2011 yıllarında proje tasarımı da kendine ait olan Polatlı Sepiyolit Kırma Eleme Fabrikası İnşaatını tamamlamış ve aynı süreçte seçmeli maden cevheri üretimine başlamıştır.
VEKA firması yüksek kalite ve teknik duyarlılık bekleyen Efes Pilsen, Toreador Oil, Tiway Turkey, Gate Elektronik, Doğadan Çay, Gordion Madencilik (Tolsa) gibi özelleşmiş kurumlarla çalışmayı sürdürmek arzusundadır.
Firma ortakları Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuşlardır. Her iki ortak da şirket kuruluşundan önce özel sektörde firmalarında gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında profesyonel olarak çalışmışlardır.
Bugün VEKA sektörde söz sahibi bir firma olarak; prestij ve yüksek kalite gerektiren projeleri teknik ve finansal yapabilme gücüne sahiptir.